Na této stránce naleznete vysvětlení některých pojmů, zkratek a symbolů uvedených v tabulkách ceníků. Podrobný popis jednotlivých součástí notebooku naleznete ZDE.
PROCESOR

Procesor je v cenících charakterizován typem a frekvencí.

Typ procesoru je nejčastěji uveden zkratkou. Procesor Pentium I je označen písmenem P, procesor Pentium II pak zkratkou PII, Pentium III zkratkou PIII atd.

DISPLEJ

Displej je v cenících charakterizován typem, úhlopříčkou a rozlišením.

Typy displejů:

mono - označení pro černobílé displeje
TFT - označení pro barevné aktivní displeje
DSTN - označení pro barevné pasivní displeje
HPA, FRSTN - označení pro vylepšené barevné pasivní displeje

Uhlopříčka displejů je uvedena v palcích. Pro přepočet na cm vynásobte příslušný rozměr v palcích číslem 2.54. V závorce je uvedeno maximální rozlišení displeje (v pixelech).

MECHANIKY - FDD, CD-ROM, DVD-ROM, CD-RW ...

Architektura umístění mechanik v notebooku.

A) Všechny mechaniky jsou v notebooku umístěny napevno - nedají se normálně, bez rozebrání vytáhnout.
B) B B B B Mechaniky jsou umístěny ve výměnných modulech. V takových případech bývá v notebooku většinou jen jedna "šachta", do které se umístí buď modul FDD, modul CD-ROM, nebo modul jiný (např. DVD-ROM, druhá baterie atd.). Ostatní moduly jsou mimo notebook. Nevýhodou takového řešení je nemožnost používání FDD a např. CD-ROM najednou. (Pokud ovšem není součástí notebooku např. kablík, pomocí něhož se třeba FDD připojí externě.) Výhodou bývá zpravidla menší velikost a nižší váha takového notebooku.
C) Jedna mechanika je v notebooku napevno, druhá je externí.
D) D D Mechaniky jsou umístěny ve speciální jednotce, která se může připojit nebo připevnit k vlastnímu notebooku. Vlastní notebook je pak sice zcela bez mechanik, ale je zpravidla velice lehký. S tímto řešením se proto nejčastěji setkáme u subnotebooků a mininotebooků.

PORTY

P - Paralelní port. Nejčastěji slouží k připojení tiskárny.
S - Sériový port. Nejčastěji slouží k připojení externí myši, externího modemu aj.
VGA - Konektor grafické karty. Slouží pro připojení externího monitoru.
PS/2 - Slouží k připojení externí myši a externí klávesnice.
USB - Univerzální sériový port. Slouží k připojení celé řady zařízení (tiskárna, myš, digit. fotoaparát, scanner, modem aj.).
infra - Infračervený port. Slouží pro bezdrátovou komunikaci (např. s mobilem, kapesním počítačem, tiskárnou atd.).
TV out - TV výstup. Slouží k připojení televize, popř. videokamery.
midi - Midi výstup, herní port. Slouží k připojení midi kláves nebo k připojení joysticku.
FW - FireWire. Slouží k připojení digitální videokamery.
PCMCIA - Zásuvka sloužící pro vložení PCMCIA karet, které rozšířují možnosti notebooku (faxmodemy, síťové karty aj.).

Všechny notebooky vybavené zvukovou kartou mají i zakládní výstupy zvukové karty (na sluchátka, nebo externí reproduktory a na mikrofon).

BATERIE

Baterie je v cenících pod zkratkou aku. U baterie je vždy uveden typ a přibližná výdrž.

Výdrž baterie je uvedena v minutách. Výdrž je posuzována za následujících podmínek. Nejdříve je baterie nabita na 100%. Hned po nabití je notebook zapnut. Jsou vypnuty všechny šetřiče baterie (power management) - nevypíná se harddisk, nezhasíná displej, notebook "neusíná". S notebookem se buď nepracuje vůbec, a nebo jen omezeně (nepoužívají se mechaniky, modem atd.). Notebook je jen zapnut a čeká se na první okamžiky, kdy dá najevo, že mu dochází baterie.

Posuzování výdrže je tudíž do značné míry relativní. Notebook může po zapnutí šetřičů vydržet podstatně déle, ale také podstatně kratší dobu oproti době udané v ceníku (např. když se neustále pracuje s CD).

Poznámka typu "aku vybitá nebo vadná", jenž je v ceníku uvedená u některých notebooků, znamená, že kapacita baterie je již vyčerpána (baterie se již nedá nabít), a nebo je baterie vadná. (Některé baterie mají uvnitř svého těla zabudovánu elektroniku, která se může "pokazit".)

STUPEŇ OPOTŘEBENÍ

Jedná se o subjektivní hledisko, které se snaží postihnout stupeň opotřebení notebooku. Při posuzování opotřebení si všímáme zejména: jak moc je tělo notebooku poškrábáno, jak moc je notebook "ošahán". Některé notebooky (např. s kovovým tělem) jsou opatřeny nátěrem. U nich pak může docházet k sešoupání barvy. Stupnice opotřebení má 6 stupňů: 0 - 5.

0 - notebook je zcela jako nový
1 - notebook je skoro jako nový
2 - notebook je mírně opotřebovaný (občas nějaký ten škrábanec, někde mírně sešoupaná barva)
3 - notebook je průměrně opotřebovaný
4 - notebook je značně opotřebovaný
5 - notebook je hrozně opotřebovaný (samý škrábanec, hodně sešoupaná barva)

Při posuzování opotřebení není brán zřetel na výraznější vzhledové nedostatky. Ty jsou případně v ceníku uvedeny za stupněm opotřebení zvlášť. A tak může být třeba notebook ze stupněm opotřebení 0, avšak s prasklinou vedle FDD.

ROZMĚRY A VÁHA

Po kliknutí na tento odkaz se dostanete na stránku, na níž jsou uvedeny rozměry a hmotnosti jednotlivých modelových řad notebooků.

PŘIBLIŽNÉ STÁŘÍ

Tento údaj udavá v letech přibližné stáří notebooku. Jedná se o údaj orientační.

BARVA NOTEBOOKU

Udává barvu těla notebooku. V případě, že je uvedeno barev více, znamená to, že je tělo notebooku kombinováno z více barev. Jedná se o údaj orientační.

Zpět na začátek stránky.Zpět na úvodní stránku.